Elevator World Turkey Ağustos 2017
6 Mayıs 2018
Elevator World Turkey Ekim 2017
6 Mayıs 2018

 

 

 

Başta kabin ve kapı olmak üzere çeşitli komponentler üreten, Ankara merkezli Yükseliş Asansör firması, Dönen Asansör buluşuyla sektöre farklı bir sistem kazandırdı. “Bir girişli asansör kabininin, farklı yönlerde olan kat kapılarına, kabin ekseninde dönerek hareketi” olarak özetlenebilecek buluş, yurtdışından gelen talep üzerine Yükseliş Asansör Fabrika Müdürü Selçuk Korkmaz ve ekibi tarafından yapıldı. Aynı yıl içerisinde tamamlanıp 2009 yılındaki Asansör İstanbul Fuarında sergilendi. Katılımcıların ilgisini çeken dönen asansör tasarımı, bir yıl aradan sonra Çin Langfang Asansör Fuarında tekrar görücüye çıktı ve Çin’e satış gerçekleşti. Bu satış, Türk asansör sektöründe Çin’e ilk ihracat yapan firma unvanını da Yükseliş Asansör’e kazandırdı.

Dönen Asansör, mimari tasarımı da şekillendiriyor

Dönen Asansör buluşunun farklılığı, kendi ekseninde dönmesinden kaynaklanıyor. Klasik asansör sistemlerinde, asansörün sadece yukarı ve aşağı hareketi söz konusu. Bu buluşta ise asansör dikey hareketinin yanı sıra kendi ekseni etrafında dönme hareketi yapıyor. Bu hareket sayesinde asansör kabini, farklı yönlerdeki kat kapılarına, yukarı ve aşağı hareketi esnasında kendi ekseni etrafında dönerek ulaşabiliyor. Asansörün bu işlemleri yapabilmesi için, asansör kabininin tam yuvarlak olması ve kapılarının Radyal hareket etmesi gerekiyor. Ayrıca buluşun mimari çözümler sunması da amaçlanıyor. Bina tasarımlarında, katların farklı yönlerde olması durumunda klasik asansör sistemlerinde, asansör kabinine birden fazla giriş yapılarak çözüm aranıyor. Bu durumda asansör kabini iç tasarımı istenildiği gibi yapılamaz ve asansör kuyusunda geniş yer kayıplarına sebep olur. Bu sorunlar, Dönen Asansör buluşu sayesinde asansör kabinine yapılacak bir giriş ve asansör kabinin ihtiyaç duyulan katlardaki kapılara, kendi ekseninde dönerek ulaşmasıyla çözülüyor. Ancak bu sistemin sağlanması için, mimari tasarımın, Dönen Asansör buluşuna uygun şekilde tasarlanması gerekiyor.

Yükseliş Asansör, Dönen Asansör buluşunu Asansör İstanbul 2017 Fuarında da sergileyerek ziyaretçilerin görmesini sağlayacak.

 

Elevator World Turkey Şubat 2018

Türkçe